aciv
aciv
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
G-mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Ltogatottsg
Induls: 2004-09-27
 
Linkek (2)
 
Lersok
Lersok : A griff s a hippogriff

A griff s a hippogriff

r:Aciv  2004.10.23. 22:39

A griffek:Ezek a lnyek az oroszln s a sas keverkei: testket az oroszlntl, szrnyukat s fejket a sastl kaptk ...

01. A griffek testalkatrl s nevezeteirl

Ezek a lnyek az oroszln s a sas keverkei: testket az oroszlntl, szrnyukat s fejket a sastl kaptk. Szrs, cscsos hegy flk van, mint a kutynak. Hts fertlyuk mindenben az oroszlnra hasonlt, mells lbaik azonban hatalmas saskarmokban vgzdnek. Szrnyukat, fejket s mellkasukat tolltakar bortja, testk tbbi rszt ds oroszlnbunda. ltalban nyolcszor akkork, mint az oroszln, s ersebbek szz sasnl is. Egyes megfigyelk szerint kgyfarkuk van, de valsznbbnek tnik, hogy ezt a testrszket szrzet fedi, s stt rnyalat bojtban vgzdik, akrcsak az oroszlnok.

Sznezetk meglehetsen sokfle, fajrl fajra vltozik. Tbbnyire elgg egyhang - homokszn bunda barna sastollakkal -, m a trzs lehet hfehr vagy meleg aranysrga is, esetleg krmszn, skarlt foltokkal. A fej- s a szrnytollak egyes pldnyokon kkek vagy zldek, a mellkas tollazata lnkpiros. Ami a csrt s a kt mells csdt illeti, ezeknek a szne szarusrgtl ragyog aranyfnyig vltakozhat. Maguk a saskarmok jobbra feketk.


gy rja le a griffmadarakat Michael Page a Sosemvolt dolgok enciklopdijban, s lssuk be, az brzols alapossgban a legignyesebb rdekld sem tallhat kivetnivalt. Taln csak azt a hibt lehet felrni neki, hogy oroszln s sas ivadkainak mondja ket; ez merben tudomnytalan llspont. A griffek kln fajt alkotnak, egyms kztt szaporodnak. Nem elevenszlk; utdaikat szoptats helyett madr mdjra etetik, persze nem frgekkel s rovarokkal, hanem nagyobbfajta emlsllatokkal, alkalomadtn bizony emberhssal is. Fszkkbe azonban nem tojst, hanem fekete agtkveket raknak, ezekbl kelnek ki idvel a fikk.
Hinyolhatnk mg a szvegbl a pontos rendszertani meghatrozst is, m ennek az elhagysa inkbb dvs, mint krhoztatand. Szabatos megadsa fknt azrt volna elhamarkodott, mert manapsg e szrnyas meselnyek kznapi elnevezse krl sincs minden rendben - legalbbis haznkban, Magyarorszgon.

A griff sz eredete az grg grpsz kifejezsre vezethet vissza, ami keselyt, karmos ragadozmadarat jelentett. A latinban - amely nem ismerte s kiejteni sem igen brta a grg pszi hangot - a nv gryphussz torzult. A germn-szsz idimk szmra azonban mg ez is tl nyelvtrnek bizonyult, ht tovbb igaztottak rajta. gy lett a szbl a nmetben Greip, majd Greif, az angolban pedig gryphon, ami utbb griffonn, illetve griffinn egyszersdtt. Ez az angol szalak kezd visszaszivrogni mostanban a hazai fantasy-regnyek s mg inkbb a szerepjtk-kiadvnyok lapjaira, ahol idnknt griffonnak titullt szrnyekkel tallkozhatunk. Ez nemcsak nyelvi barbarizmus, hanem arrl is rulkodik, hogy az elkvetknek igen kds fogalmaik vannak mitikus hagyomnyainkrl. A szban forg meselnynek ugyanis - szemben a goblinokkal, lichekkel, brownie-kkal stb. - van j magyar neve: griffmadr vagy egyszeren griff. Mgpedig azrt, mert - ismt csak a fent felsoroltakkal ellenttben - mr a honfoglals eltt is szerves rsze volt npnk hiedelemvilgnak. A kelta s a germn mitolgibl viszont hinyzott; a nyugati lovagregkbe az antik rsos hagyomnybl kerlt t. Magyar szvegkrnyezetben griffonnak nevezni teht legalbb akkora otrombasg, mintha a Hortobgyrl szlva csiks s gulys helyett tschikoscht s goulascht rnnk.


02. A perzsaorszgi griffekrl s csuds tvltozsukrl

A griffmadr shazja az antik Perzsia, a kevly Akhaimenida birodalom, mely oly hosszan s nevezetesen hborskodott a grgkkel, s vgl sszeomlott a makedn Nagy Sndor csapsai alatt. Az kori perzskrl nemcsak az kzismert, hogy imdtk mindenfle llatbl egybeszerkesztett fantziaszrnyekkel dszteni az pleteiket, hanem az is, hogy valsggal blvnyoztk az ert, a hatalmat, az uralkodi mltsgot. Nem csoda ht, hogy a legnemesebb s legflelmetesebb gi, illetve fldi ragadozbl sszegyrt keverklny hamarosan npszerbb lett az sszes tbbi hibridnl. A griffmadr alakja fejezte ki a legmltbb mdon a nagykirly mrhetetlen fensgt s hatalmt. A szszai s perszepoliszi palotk tglamozaikjairl ppgy jra meg jra visszakszn rnk, mint a romok kztt tallt uralkodi pecsthengerekrl; hol a szent tzet rzi, hol nmagban ll, zord s rettenetes tekintlyt sugrozva. A nagykirly jogara alatt l zsidk szemben a griff a perzsa birodalom szimblumv vlt.
A grgk barbroknak tekintettk a perzskat, ez azonban nem akadlyozta meg ket abban, hogy kultrjuk temrdek elemt tvegyk s beptsk a magukba. gy trtnt ez a griffmadrral is, mghozz jval a hres hbor kitrse eltt. Az a griffet brzol aranylemez, amelyet a delphoi szently fogadalmi ajndkai kztt talltak az satk, legalbb fl vszzaddal korbbi az els grg-perzsa sszecsapsoknl. A legends szrny elszrt felbukkansai a krtai palotk falfestmnyein s a helln mitolgiban mg sibb, mg mlyebb kapcsolatokra vallanak az archaikus Kzel-Kelettel, amelynek talajn a perzsa civilizci virgba szkkent.
Az tvtel teht vgbement; a keverklny szimbolikja azonban kzben mdosult. A trtneti kor grgjei arisztokratikus vezets vrosllamokban ltek (mg az n. demokrcikat is - pl. az athnit - az egymst vlt nemesi csaldok szk kre kormnyozta), gondolkodsuktl idegen volt a korltlan egyeduralom, a korltlan tekintly eszmje. Az felfogsuk szerint ilyen hatalma haland embernek nem lehetett, csak az isteneknek. Perzsiban a griff uralkodi jelkp volt; mire Hellaszba rkezett, isteni jelkp vlt belle.
A grg istenek kzl a griffmadr alakja elssorban Apollnhoz kapcsoldott. A delphoi jsdt is patronlta, az emltett aranylemezt neki ajnlottk fel. t magt ugyan sohasem brzoltk griff kpben, napisteni minsgben azonban ignyt tartott a mondai szrnyek szolglatra: ezek hztk ragyog szekert, amikor nap mint nap bejrta plyjt az gen, a teremtett vilg fltt. Mintegy Apolln ellenprjaknt egy msik, jval sttebb istensg is griffek vontatta szekren jrt: Nemeszisz, az jszaka (Nx) lenya, a bossz tvedhetetlen angyala, aki megbntette az istenekkel veteked gg (a hbrisz) vtkbe esett halandkat. A gyarlbb emberi bnk - pl. apagyilkossg, hazaruls, istenkromls - nem tartoztak az illetkessgi krbe; ezekkel kollgani, az erinnszk s a hrpik foglalkoztak. Nemeszisz griffmadarairl szlva rdemes megemlteni, hogy megjelenskben is igazodtak rnjkhz, s br tbbnyire jjel keltek szrnyra, a napisten szekert hz rokonaikkal nappal sem lehetett sszetveszteni ket: ugyanis tettl talpig koromfeketk voltak.


03. A napisten fldi birodalmrl

A griffek nemcsak kocsihmba fogva szolgltk Hellasz isteneit; msik hls feladatuk a kincsek rzse volt. Dionszosz pldul velk strzsltatta sznborral telt amforit, melyek minden aranynl-drgaknl kzelebb lltak a szvhez. Ms istenek e tren konzervatvabb nzetet vallottak, s griffmadaraikat hagyomnyosabb jelleg kincsek rizetre rendeltk. A haland vilgban ll szentlyeik eltt a termszetfltti rszolglatot kt bronzba nttt griff kpviselte: ha valami megtalkodott tolvaj megprblt elcsenni egyet s mst a vagyont r fogadalmi ajndkok kzl, a szobrok megelevenedtek s szttptk. lltlag.
A legtbb rz-vd griffet Apolln foglalkoztatta, br arrl nem maradt feljegyzs, hogy lland munkakrben-, vagy idnknt vltogatta ket a szekert vontatkkal. Roppant kincseshzai a fldi birodalmban emelkedtek, mely - hol msutt? - a keleti horizont legszln terlt el; azon a vidken, amit reggelente legelszr aranyoznak be a kel nap sugarai. Hogy egszen pontosan hol is keresend ez a mess orszg, arra nzvst a grg szerzk vlemnye eltr, jobban mondva koronknt vltozik, fldrajzi lthatruk kiszlesedst kvetve. Kezdetben Baktrit, majd Indit emlegettk, ahol azonban Nagy Sndor harcosai nyomt sem talltk az gret fldjnek; vgl a „szkta Rifei-hegyekbe” helyeztk t, a Fekete-tenger keleti partvidkn tlra, ahonnan a legends Aranygyapj is szrmazott. Mivel erre a tjra a nyugatrmai birodalom buksig nemigen vetdtek antik utazk, a legenda ebben a formban rkldtt t a kzpkorra. Mint ltni fogjuk, e kultrtrtneti vletlen jcskn megszalasztotta els hazai krniksaink kpzelerejt; a kzpkori felfogs ugyanis pontosan a „szkta hegyeket”, a griffek s az apollni kincsek birodalmt vlte a magyar np shazjnak!
A napisten orszgt egybknt a rgi grgk sem tartottk lakatlannak, br a lerst, amit az itt l emberekrl adtak, a legjhiszembb ksei trtnetr sem merte a mi seinkre vonatkoztatni. Hperboreuszoknak hvtk ket; lltlag Apolln hitben elmlyedve a tkletesedsnek oly magas fokra jutottak, hogy nem ismertk a hbort, s egsz letket blcs elmlkedssel tltttk. A krnyez npek sajnos nem voltak ennyire tkletesek, s az isteni kincsek - rthet mdon - jelents vonzert gyakoroltak rjuk; ezrt volt szksg a griffmadarak szolglataira.
E harcias, st kimondottan szilaj lelklet trzsek kztt mr tbb joggal kereshetnnk a magyarok tvoli eldeit, az gretes elmlet azonban nyakt szegi egy anatmiai buktatn. A hperboreuszok szomszdait ugyanis egy roppant rdekes vons klnbztette meg a tbbi embertl, ami a mi honfoglalinkra egyltaln nem jellemz: csak egy szemk volt, a homlokuk kzepn. (Msklnben normlis termetek voltak, teht nem lltak rokonsgban a hrhedt kklpszokkal; ezt a feltevst mr az korban tudomnytalan babonasgnak minstettk.) Az antik auktorok el is neveztk ket arimaszposzoknak, azaz egyszemeknek, „mert szktha nyelven az arima egyet, a szpu pedig szemet jelent” - vilgost fel minket Hrodotosz (IV. 27.). Lakhelykrl ugyan a kvetkezket rja:

Kztudoms, hogy itt ... lelik a legtbb aranyat. Hogy milyen mdon, arrl nem tudok pontosan beszmolni. Beszlik, hogy az egyszem arimaszposz trzs frfi tagjai raboljk a griffmadaraktl, de n bizony nem hiszem, hogy lteznnek egyszem emberek, akik klnben a normlis emberekhez hasonltanak. Ktsgtelennek tnik azonban, hogy a fld legszls vidkei, amelyek a tbbi fldterletet kzrefogjk s magukba zrjk, a legszebbek, s ezek knljk a legritkbb ltvnyossgokat.

(A grg-perzsa hbor III. 116.; Murakzy Gyula fordtsa)

Mint a fentiekbl is kitnik, Hrodotosz adatai a napisten birodalmrl nem els kzbl valk. Forrsa, az Arimaszpeia cm elbeszl kltemny, nem maradt rnk; szerzjrl, a prokonnszoszi Ariszteaszrl viszont tudjuk, hogy mvt holtbl val feltmadsa utn rta. Ezt kveten msodszor is meghalt, de ktszznegyven vvel ksbb jra felbukkant az itliai Metapontionban, s emlkeztette a lakosokat, hogy korbban mr jrt nluk egyszer; igaz, akkor holl kpben ksrte a testi valjban megjelen Apollnt. A jeles esemny emlkezetre a metapontioniak szobrot emeltek neki; ezt a szobrot Hrodotosz a sajt szemvel ltta.
Megllapthatjuk teht, hogy a trtnetrs atyjaknt tisztelt Hrodotosz ezttal igaztalanul ktelkedett. Egy ilyen tekintlyes s kzvetlen forrs tansga felttlenl hitelt rdemel.


04. A kincseket riz griffekrl

Csaknem ngyszz vvel a szrszlhasogat Hrodotosz utn egy jeles rmai enciklopdista - az idsebb Plinius - mr hiszkenyebbnek s bbeszdbbnek bizonyul az arimaszposzokkal kapcsolatban:

Arrl nevezetes ez a np, hogy csupn egy szemk van, az is a homlokuk kzepn. rks hborsgban lnek a griffekkel, eme szrnyas szrnyekkel, mert el akarjk ragadni tlk a fld mlyrl felhozott aranyat, m a griffek azt ppoly kapzsin rzik, mint amilyen mohn az arimaspusok igyekeznek megkaparintani a kincset.

(Historia Naturalis VII. 2.; Scholz Lszl fordtsa)

Mint megfigyelhetjk, ngyszz esztend alatt Apolln s kincseshzai - mint korszertlenn vlt elemek - kispadtak a legenda htterbl. Maradt a rengeteg arany, amelyre a griffek elgg kds ton-mdon tesznek szert, hisz k maguk aligha foglalkoznak bnyamvelssel; taln a szintn mondabli aranys hangyk hordjk fl szmukra az rcet. Az isteni prtfog eltnsvel az is homlyoss vlik, minek egyltaln nekik a sok kincs? Az arimaszposzok indokai rthetek - emberek lvn, ha vadak s vrszomjasak is, hasznt tudjk venni az aranynak -, a griffek irracionlis kapzsisga azonban annl inkbb szemet szr, mert az antik hagyomny sohasem tekintette ket rtelmes lnynek, csak egy fantasztikus, flig-meddig termszetfltti llatfajnak.
A moralizl kzpkori termszetrajz aztn helyre tette a dolgokat, pldzatknt rtelmezve az egsz griffmadr-krdst; lm, gy bnteti meg Isten a mohkat s a harcsolkat! Az jfajta szimbolika a legkevsb sem zavarta a tuds krniksokat abban, hogy tovbbra is ltez valsgknt tlaljk olvasik el az aranyrz griffeket. A kincsek eredetnek krdst - ahol a pliniusi logika a legnagyobbat bicsaklik - azzal a huszros megoldssal magyarztk, hogy Szktiban bizony a fld magtl termi ket. A griffek egyltaln nem kapzsik, csupn arrl van sz, hogy amikor fszket raknak, hatatlanul sszeszedik s beleptik a szerteszt hever drgasgokat is. Voltakppen teht csak llati sztneiknek engedelmeskednek, amikor lakhelyket s fikikat vdik az aranyhes arimaszposzokkal szemben.
A regnyes kincsrabls bemutatsa persze az idk mltval alaposan kisznesedett a vrszegny pliniusi brzolshoz kpest.

A Grif madrrl-is mlt, hogy Brekesztskppen rviden rtekezznk, mivelhogy a Tudsok irsiban sokszor fordul el ennek a Madrnak emlkezeti, mellyet Grifnek neveznek. Mellyet olly igen nagynak s ersnek mondanak lenni, hogy akrmelly fegyveres embert is az aerbe [levegbe] fel-ragadhat. Ngylbu Madrnak irjk lenni, minm az Oroszln, nagy grbe hegyes krmei vannak. A testnek htuls rsze tiszta fekete, az elei pedig veres, szrnyai fejrek; feje, orra, szja mind a Sas, szemei pedig tzesek. A mint felle irjk, a nagy hegyek tetein szokott magnak fszket rakni, mg pedig tiszta aranybl, s hogy az aranynak-is hsges rzje lgyen. rmest szembe mgyen, s meg is hartzol mindenfle llatokkal, st megis gyzi azokat, az Oroszlnon s az lfnton kivl. ... A kietlen pusztkon jr s kl, a holott sok arany vagyon; melly vgett kt ezer frfijak-is szve advn magokat, jjel r szoktanak menni midn a Grif madr aluszik, s a settben ugy lopjk tle, mert ha felbredne, mind egyig megln ket. Azok a kt ezer emberek pedig, ismt harmadik s negyedik esztendben szoktak hasonl szerentst krltte prblni.

zes fogalmazs idzetnk Miskolczi Gspr Egy jeles Vad-Kert cm munkjbl val, amely 1702-ben jelent meg nyomtatsban, azaz tbb mint msfl ezer esztendvel Plinius utn! A kincsrz griff legendja igazn szvsnak bizonyult.
Azrt ne legynk igazsgtalanok Miskolczi uramhoz! Amit hallott, olvasott, azt becslettel lerta, m a hrodotoszi akadkoskod szellem belle sem hinyzott. A griffmadr letmdjnak bbeszd bemutatsa utn ezzel a vratlan fordulattal zrja rtekezst:
Effle Grif madr sehol a vilgon egy sintsen.


05. Ugyanezen griffek kincseirl

A kincsrz griff trtnetben nemcsak az aranyrabls motvuma vlt egyre cifrbb az idsebb Pliniust Miskolczi Gsprtl elvlaszt vszzadok sorn. Az arimaszposzok alakja pldul lassan egybemosdott a hperboreuszokval; a kztk feszl szembeszk ellenttet az idskok eltolsval oldottk fel, mondvn, hogy a griffek szomszdnpei kezdetben blcsek, jmborak s mrtkletesek voltak, ksbb azonban szrny md elvadultak, egszen az emberhsevsig. (Ez Hrodotosznl egy harmadik mitikus nptrzs, az arimaszposzok kzelben l anthropophagoszok jellegzetessge.) m a kzpkori krniksok leginkbb egy szmukra roppantul lnyeges ponton reztk stlannak s szfukarnak az antik hagyomnyt: rzsk szerint a mesebeli kincsek bemutatsa felttlenl nmi gazdagtsra szorult.
Kezdetben mg vatosak voltak, nem rugaszkodtak el tlzottan az kori forrsoktl. „Az emltett pusztasg hegyeiben kristlyt tallnak, griff fszkel s vadszslyom madr klt” - jegyzi meg szernyen egy XIII. szzadi geszta. Egy msik azonban mr cikornysabban fogalmaz: „Ugyanis ott bvben van az arany meg az ezst, s annak a fldnek a folyamaibl drgak s gyngy kerl el. ... Arany, ezst, gyngy: annyi volt az nekik [a szktknak], mint a kavics, mivel sajt fldjk folyamaiban tallhattk mindezt.” Mindegyik trtnetr kicsit nagyobbat mondott az eldjnl, s ahogy szaporodtak az vszzadok, a griffek Apollntl rklt kincsei aprnknt belthatatlan aranyznn duzzadtak. Az albb kvetkez sszegzs - mely mintegy a folyamat betetzdst rzkelteti - egy XV. szzadi krnikbl val.

Azt is lltjk, hogy az zsiai Szktiban a fld gazdag aranyban s ezstben, de lakhatatlan. Mert, br dskl az aranyban, ezstben s gyngykben, a griffmadarak, az llatok kincsre szomjaz s kegyetlen fajzadka, ezek a legvadabb madarak rzik a kincseket, s senkit nem engednek odamenni. Amikor megltjk az oda igyekvket, minden haragnl haragosabban rjngve sztszaggatjk ket. Ezrt ht jvevnyek nehezen s ritkn, vagy sohasem juthatnak el oda.
gy tartjk, hogy Szktinak ezek a rszei drgakveket is teremnek, kristlykvet s kkesvrs sznben csillog kovakvet, meg a legfinomabb smaragdot, amelynek Theophrastus a drgakvek rangsorban a harmadik helyet juttatja. Mindezekhez kockzatos dolog hozzfrni, mivel ezeket is griffek rzik, s emiatt harcolnak velk - mint mondjk - a mr emltett arimaszpok, az egyszem emberek.

(Horvth Jnos fordtsa)

Ha nem jn kzbe a renesznsz a maga egszsges ktked hajlamval, a jmbor szerzetes-krniksok elbb-utbb alighanem pontos leltrt is flfektettek volna a kpzeletbeli szrnyek kpzeletbeli kincseirl.


06. A griffekrl s a honfoglalsrl

Az elz fejezet vgn - szoksomtl eltren - nem jelltem meg a forrsokat, ahonnan az idzeteket vlogattam. Szndkosan cselekedtem gy, a csattan hatst erstend. Ugyanis mindhrom szemelvny magyar szerztl val: az els Kzai Simontl, a msodik Bla kirly nvtelen jegyzjtl, akit a hagyomny Anonymusnak nevez, a harmadik pedig Thurczy Jnos mestertl. Br koruk szellemhez hven latinul rtak, Szktia irnti lnk rdekldsket nagyon is magyaros rzs tpllta: egyfajta kzpkorias hazafisg.
A „szkta hegyek” vagy „Rifei-hegyek”, ahov az antik auktorok, majd az nyomukban jr krniksok a kincsrz griffek hont helyeztk, inkbb a mitikus, mint a valsgos geogrfia fogalomkrbe tartoztak. Kezdetben a Kaukzus szaknyugati nylvnyait rtettk alattuk, a Metisz krnykn; ksbb, a fldrajzi horizont lass kiszlesedsvel, a megnevezs thramlott az Url-hegysg dli vonulataira. strtnetnk mindkt vidkhez szmos szllal ktdik. Ami azonban ennl is fontosabb volt: mihelyt a magyarok megjelentek Eurpa sznpadn, a nyugati historiogrfusok - akrcsak az sszes korbbi lovasnprl - rluk is azonnal s megfellebbezhetetlenl kinyilatkoztattk, hogy az els trtnetileg ismert pusztai nomdok, a szktk leszrmazottai. Hazai keresztny krniksaink mr kszen kaptk ezt az elkpzelst, a fldn term kincsekkel s az dz griffmadarakkal egyetemben; nem csoda ht, hogy nagy buzgalommal sznezgettk tovbb a legends shaza kpt.
Kzben persze hatatlanul felmerlt egy fontos krds. Ha egyszer a rgi Szktia ennyire gazdag orszg volt, hogy lakinak csak fl kellett szedegetnik a kavicsknt szanaszt hever drgasgokat, akkor egyltaln mirt kellett eljnni onnan? Kzenfekv volt a vlasz is: termszetesen a griffek miatt.
Trtnetrink mentsgre szolgljon: ezt nem k talltk ki, szintn rkltk.
Az V. szzadban lt Priszkosz rhtor nemcsak tuds ember volt, hanem vilgjr diplomata is. Tbbek kztt Attila udvarba is t kldte kvetsgbe a biznci csszr; e minsgben vlt aztn Grdonyi Gza hres regnynek, A lthatatlan embernek egyik kzponti alakjv. lmnyeit lete vge fel knyv formjban is megrktette. Mve elveszett ugyan, m ksei kivonatoli rtkes rszleteket hagyomnyoztak rnk belle. Az albb kvetkez idzet a X. szzadban sszelltott Szda-lexikonbl val. Priszkosz rhtor itt a szaragur, az ugor s az onogur trzsekrl r, akik ha nem is voltak biztosan smagyarok, mindenkppen kzeli rokonsgban lltak velk; a hungarus (Hungarian, hungarisch, hongrois stb.) npnv pldul az onogurbl ered.

Ez utbbiak fldjket az cen kiradsa folytn keletkez kd miatt hagytk el azrt, mert griffek tmege tnt fel. Az a hr jrta ugyanis, hogy ez mindaddig nem sznik meg, mgcsak fel nem faljk az emberi nemet. Ezrt ht e bajok kvetkeztben elzetve, a szomszdban lakkra trtek r. Minthogy pedig a tmadk ersebbek voltak, azok, akiket a tmads rt, ms vidkre kltztek.

(Szda, „Abarisz” szcikk; Moravcsik Gyula fordtsa)

me, a griffmadarak, mint a rmai birodalmat elspr npvndorls kivlti! De ennl is tovbb mehetnk. Hazai krniksaink a honfoglalsrl szlva nem mertk ennyire elvetni a sulykot, hiszen trben s idben arnylag kzel es esemnyekrl rtak. Az tollukon a griffek sasmadarakk szeldltek; a fenti Priszkosz-idzet ismeretben azonban aligha ktelkedhetnk benne, hogy az ltaluk megrztt hagyomnyban eredetileg a legends csodalnyek szerepeltek. A Kpes Krnikban a kvetkezket olvashatjuk a magyarok eldeirl:

Valamely tartomnyban szmtalan sok sast lttak, meg nem maradhattak ott a sasoktl, mert gy elleptk a fkat a sasok, mint a legyek, elkltttk vgmarhikat, st lovakat is; azt akarta ugyanis Isten, hogy sietvst szlljanak le Magyarorszgba.

(Chronica Hungarorum 26., Gerb Jzsef fordtsa)

A kznsges sasok nemigen esznek sem marht, sem lovat. Tudomsul kell vennnk teht, hogy tvoli seinket griffmadarak kergettk be a Krpt-medencbe.

07. A pusztkban lakoz griffekrl

Az antik hagyomny nem is tvedett olyan nagyot, amikor a griffek hazjt a messzi Szktiba helyezte. A sztyeppei lovasnpek hiedelemvilgban ugyanis - nyelvktl, szrmazsuktl fggetlenl - mindig kzponti helyet foglalt el a griffmadr alakja. Gyakori motvum kpzmvszetkben, amirl fknt a rnk maradt tvsmunkk tanskodnak: a hres nagyszentmiklsi kincsen is tallkozunk vele. A Krpt-medencbe a VII. szzadban beteleped avarok egyik csoportjt a rgszet egyenesen griffes-inds kultrnak nevezi; egybknt k azok, akikrl a nemrg elhunyt Lszl Gyula professzor, a „ketts honfoglals” elmletnek megalkotja, flttelezte, hogy a magyarral rokon nyelvet beszltek. Honfoglal seink mvszeti formakincsnek szintn jellegzetes eleme a griffmadr, s a rgi pogny kpzeteknek mg a keresztny vilgba is sikerlt tmentenik magukat: kzpkori templomaink k- s fafaragvnyairl, festett dsztseirl hol itt, hol ott mereszti rnk karmt a szrnyas meseszrny.
A pusztai griff, amennyire az anyagi kultra emlkeibl s a magyar npmondkbl kikvetkeztethetjk, szmos ponton klnbztt mediterrn rokontl. Sokkal hatalmasabb s flelmetesebb volt, nem az istenek szolgja, hanem sajt jogon flisteni lny, mghozz alapveten pozitv termszet, a rettenetes srkny krlelhetetlen ellenlbasa. (Jindulatnak persze, mint albb ltni fogjuk, megvoltak a maga korltai.) A tlvilgon tanyzott, s nem talmi kincseket rztt, hanem magt az letft, mely rendkvli jelentsggel br a sztyeppei hiedelemvilgban. Ezt a mitologikus funkcit szinte minden pogny npnl llatok tltik be, de nem kznsgesek: szerepkrkkel mrhetetlen blcsessg jr egytt, ami utn mg az istenek is svrognak.
A griffmadr a nomd legendkban okos tancsokat ad s megjsolja a jvt, m sohasem a sajt jszntbl. Elbb ki kell tpni a jstollt, ami nem knny feladat. A hs ltalban furfanggal szedi r, vagy valami jszolglatrt cserbe kri el a tollt, eszbe sem jut megvvni vele rte. Ami egybirnt tkletesen rthet, hiszen a jstolltl megfosztott griffmadr hegyeket roppant ssze knjban, folykat s viharfelhket iszik szrazra, fjdalomvltse szz mennydrgs robajval drdl az gre.
A lovasnpek hiedelmeiben az letfa biztostja az sszekttetst a vilgok kztt. Ebbl addik strzsljnak egy tovbbi fontos funkcija: szlltja a legends hsket egyik „ltskrl” a msikra. Antik rokonaitl eltren, akik jmboran vontatjk az istenek szekert, a pusztai griff csppet sem kszsges htasllat. Szolglatait csak annak ajnlja fel, aki elzleg lektelezte valami szvessggel, pldul megmentette fikit a srknytl; s mg ekkor is szrny vrldozatot kvetel cserbe. A nomd regk szmos olyan esetrl emlkeznek meg, amikor - mai kifejezssel lve - a mtt sikerlt, de a beteg belehalt; vagyis a griffmadr annak rendje-mdja szerint eljuttatta a hst a kiszemelt vilgba, utazs kzben azonban flig vagy egszen fel is falatozta. Utlag nha elfogta a lelkifurdals, kiklendezte balszerencss lovast, s tbb-kevsb jra sszerakta. Mskor viszont teljes kzmbssget tanstott, st az is elfordult, hogy ragasztgats kzben mer kajnsgbl nem gyelt a tagok helyes sorrendjre; vagy - hmnem hsk esetben - egyes knosan fontos alkatrszeket megtartott magnak emlkbe.


08. A keresztnny dicslt griffekrl

A diadalmas keresztnysg kezdetben az antik griffeket is besorolta dmonokk lefokozott istengazdikkal egytt a Stn undok hadseregbe. A korai keresztny ikonogrfia az rdg megszemlyestiknt brzolja ket, amint a levegbl le-lecsapva buzgn fogdossk az elkrhozott lelkeket. A gykeres vltozst a pusztai griffmadr megjelense hozta, amely a hun, avar s magyar lovasseregekkel vonult be Eurpba, egyenest az itt tallt npek kpzeletvilgba, s vonsai lassan sszeolvadtak a grg-rmai hagyomnyban szerepl rokonaival.
A sztyeppei griffnek az a jellegzetes tulajdonsga, amely hirtelen rokonszenvess, st npszerv tette t keresztny krkben, a srknnyal szemben tpllt olthatatlan gyllete volt. A srkny - azaz a kgy - ugyanis a Stn egyik legsibb szimbluma; ellenfele teht csakis a haragv Isten megtestestje lehet. Az ezredfordul krl plt templomok oszlopfin, zrkvein s kapubejrin a griffmadr megjult szerepkrben tnik fl: diadalittasan trja szt a szrnyt, karmval-csrvel pedig az rdgt, illetve az emberi bnket jelkpez kgyt tpi-marcangolja.
A kzpkor tudsai, akik jszerivel csak szimblumokban brtak gondolkodni, termszetesen az brzolsok elmleti megokolst sem mulasztottk el. Sevillai Isidorus magt a Megvltt ltja a griffmadrban: „Krisztus oroszln, mert uralkodik s nagy erej; sas, mert a feltmads utn felszll a mennyekbe.” Egy msik teolgus szernyebb rtelmezssel is beri: „A ppa, mint pontifex avagy sas, felemelkedik Isten trnusa el, hogy meghallgassa parancsait, a fldn pedig gy jr, mint oroszln avagy kirly, ervel s hatalommal.
A bsges eszmeszsszal keresztnny mosdatott griffek teljes rehabilitlsukat Dantnak ksznhetik, aki a Purgatrium XXIX. nekben visszaadja nekik hossz idn t parlagon hever munkakrket, s befogja ket az Egyhz diadalszekere el. A megdicslt meseszrnyek sastollai egybknt aranysznek, oroszlnbundjuk pedig vrsben s hfehrben pompzik; ez a sznsszellts tovbbi skolasztikus szrszlhasogatsra adott alkalmat a tuds egyhzatyknak, melynek rszletezstl olvasim kmlse rdekben inkbb eltekintek.
A pusztai s az antik rksg egybeolvadsa a npi hiedelmek szintjn is vgbement, olykor elg meghkkent eredmnnyel, fleg a kt kultra rintkezsnek peremterletein. A honfoglalkat zaklat griffek ksei utdairl a magyar nphit mg a XIX. szzad elejn is tudni vlte, hogy a Magas-Krptokban fszkelnek; trtnelmi esemnyekbe azonban immr nem avatkoztak, tevkenysgk fikik nevelgetsben s a hagyomnyos kincsrzsben merlt ki. Az erdlyi Szilgy megyben, a krasznai templom famennyezetn egy igen harciasnak brzolt griffmadrral tallkozhatunk, aki azonban mg vletlenl sem kgykkal marakodik, hanem ppen arra kszl, hogy a pogny letfa tvbl szrnyra kapjon a napkorong fel.


09. A cmerekbe foglalt griffekrl

A harmadik keresztny rtegkultra, ahov a griff hossz idre befszkelte magt, a vilgi uralkod krk mveltsge volt. A teolgusok a legslyosabb allegorizlssal sem brtk lecsutakolni a legends szrnyrl a perzsa birodalombl rklt nimbuszt, mely az er, a hatalom, a nyers mltsg jelkpv tette, s rthet mdon delejes vonzert gyakorolt a dlyfs feudlis urakra. gy rppent t a griffmadr a nemesi cmerekre, ahol mr gyszlvn a heraldika csecsemkorban, a XII. szzad vgn megjelenik. Klnsen Kelet-Eurpban volt rendkvl npszer, Mecklenburgban, Pomerniban, Lengyelorszgban s haznkban. (Pajzstartknt a rgi Budapest cmerben is szerepelt.)
A nagymlt balti kereskedvros, Rostock polgrai annyira bszkk voltak a cmerkben dszelg meselnyre, hogy a XVI. szzadban a Gran Grifn - azaz Nagy Griffmadr - nevet adtk annak a zszlshajnak, amit a Hanza-hadiflotta ln a spanyol kirly Anglia ellen kszl Gyzhetetlen Armadjba kldtek. Nem gondoltk azonban t kell mrtkben, hogy a griffmadr - szmos kivl tulajdonsga mellett - az szsban kztudomslag kevss jeleskedik, s gy a nvvlaszts rossz mennek bizonyult. A Gran Grifn 1588. szeptember 27-n ztonyra futott az Orkney-szigeteken, s hromszz fs legnysge knytelen volt vekig egy zsebkendnyi flddarabon vesztegelni, a bennszltt kecskepsztorok nem ppen tlrad vendgszeretett lvezve.
A kzpkor embere szmra a cmer sokkal tbbet jelentett hisgi vagy genealgiai krdsnl” - rja a hres trtnsz, Huizinga. „A heraldikus alakok majdnem olyan szerepet jtszottak tudatban, mint a totemllatok a primitv npeknl. A cmeri oroszlnok, lilomok s keresztek a gg s a becsvgy, hsg s htat hatalmas komplexumait srtettk magukba s kpletes ton bonyolult szellemi tartalmakat jelltek s fejeztek ki.
Mit jelentett ht a cmergriff? Hogy a keresztny teolgiai szimbolikhoz semmi kze nem volt, az kitnik abbl is, hogy megtettk Makkabeus Jds fiktv cmerllatnak. Makkabeus Jds kzpkori felfogs szerint a lovagi eszmnyt testestette meg: a vilg kilenc legdicsbb vitze kz soroltk, akik kzl hrman pognyok voltak (Hektr, Caesar s Nagy Sndor), hrman zsidk (, Jzsu s Dvid kirly), s mindssze hrman keresztnyek (Arthur kirly, Nagy Kroly s Godefroy de Bouillon, Jeruzslem meghdtja). Bckler 1688-bl szrmaz cmerknyve szerint „a griffeket oroszlntestbl s sasfejbl szerkesztik meg, hossz flekkel s saskarmokkal, ami azt jelenti, hogy az okossg s az er sszeegyeztetse legyen a cl”. Sir Thomas Browne 1646-ban azt rja (Vulgar Errors III. 2.), hogy a griffmadr az bersget, a btorsgot, az llhatatossgot s a gyors, hatrozott cselekvst jelkpezi. Ehhez mg hozztehetjk a hsget is: ha orrlyukbl fstt s lngokat ereget (gryphon fumant), akkor gazdja megvdelmezsre kszl az ellensggel szemben.
A cmereken gyakran nem az egsz llatszrnyet brzoljk, hanem csak a fejt, amit a felmered, cscsos flek klnbztetnek meg a kznsges sasfejtl. Ha szarvakat is visel, alcnak - azaz jvorgriffnek - hvjk; srknyszrnnyal s kgyfarokkal megtoldva gamelion a neve. A heraldika tudomnya ismer egy opinicus nevezet furcsa jszgot is, amely a XVI. szzadban fejldtt ki a griffmadrbl. Trzst s farkt a tevtl, lbait az oroszlntl, fejt a sastl kapta klcsn, m ez utbbirl nla sem hinyozhatnak az elmaradhatatlan kutyaflek. Hossz kgynyakt pikkelyek bortjk, s termszetesen szrnya is van - vagy tollas, mint a sas, vagy hrtys, mint a denevr, erre nzvst a szakrtk mg nem tudtak megegyezni. Hogy mit akarna jelkpezni, azt mr a korabeli heraldikusok sem igen rtettk; tmnk szempontjbl azonban mindenkppen emltst rdemel, mert szmos npszer szerepjtk - tbbek kztt az AD&D - besorolta a szrnykatalgusba.
A magyarorszgi cmergriffek kzl a legnevezetesebbek az Esterhzy-csald cmern tallhatk. Egy rdekes anekdota is rnk maradt velk kapcsolatban. Eszerint II. Jzsef kirly egy zben megkrdezte volna Esterhzy Ferenc herceget:
- Ht ez meg milyen llat?
- Griffmadr, felsges uram - jtt a felelet.
- s hol teremnek ezek a madarak?
- Ott, ahol a ktfej sasok!
A vlasz szellemessgnek rtkt nmileg csorbtja a herceg tjkozatlansga. Neki igazn tudnia illett volna, hogy a ktfej sasok Mexikban honosak. Legalbbis 1723-ban onnan kerlt egy kitmtt pldny a spanyol uralkodhz gyjtemnybe, az alkirly ajndkaknt. Nagyon nehz volt elejteni, mert szerfltt ber llatnak bizonyult; mikzben egyik fejvel a zskmnyt marcangolta, a msikkal folyton a krnyez vidket kmlelte, nem bujklnak-e valahol vadszok. Nem is sikerlt meglni, csak a hmet; a nstny idejben kereket oldott.
Habsburg Miksa csszr, akinek balsors mexiki plyafutst ez a klns vadszkaland tkletes pontossggal megjsolta, rosszul tette, amikor nem gyelt a szztven ves menre...


10. A hsket hordoz griffekrl

A teolgiai magassgoktl idegenked lovag urak fantzijt egy msik minsgben is megragadta a griffmadr: mint htasllat. Megrthetjk ket, valban nehz elkpzelni pompzatosabb csatamnt. Nmi mdostssal tvettk a lovasnomd hiedelmekbl az ehhez kapcsold funkcit, a vilgok kztti kzlekedst is. Pogny gyker npmondinkban Fehrlfia griffhton jrja meg az alvilgot; a kzpkori Nagy Sndor-regnyben a fhs (a Kilenc Vitz egyike, akrcsak Makkabeus Jds) ugyanilyen paripn prbl a mennyorszgba1 jutni. Neki ugyan nem sikerl, mert cselekedett a bns gg vezrli; Nagy Kroly legends bajnoka (itt meg a hbrr val a Kilencek kzl), a keresztnyi ernyekben bvelked Astulf lovag azonban eredmnyesebbnek bizonyul. egy hippogriff nyergben - errl a fura jszgrl ksbb mg bvebben lesz sz - rpl fel a fldi paradicsomba, ahol ds gynyrsgek kzepette ldegl egy darabig, mikzben pletes csevegseket folytat ms elevenen mennybe szllt hressgekkel: nok ptrirkval, Ills prftval s Szent Jnos apostollal.
Azok a mesebeli keverklnyek, amelyek minden emberi vonst nlklznek, mivel a kpzelet klnfle llatokbl tvzte ssze ket, a lovagregkben ltalban undok s gonosz szrnyeknek vannak belltva, kivltkpp akkor, ha kedvenc foglalatossguk a kincsek rzse. A szerz azrt rja bele ket a trtnetbe, hogy a hsk dicssges gyzelmet arathassanak rajtuk, s mellkesen anyagi javakban is gyarapodjanak. A griffmadr azonban kilg ebbl a smbl, rszint valsznleg a keresztny szimbolikban betlttt pozitv szerepe miatt, rszint pedig azrt, mert a valdi lovagok roppant nagyra becsltk a j htaslovat, s bizonyra gyakran merltek szentimentlis brndokba: milyen remekl festennek egy ilyen grandizus meselny nyergben! A regnyes trtnetekben a griffmadr szinte mindig bajtrsknt vagy ksrknt jelenik meg, aki ugyan vad, akaratos s nehezen zabolzhat, m alapjban vve hsges s nemes szv.
Adatgyjts kzben egyetlen olyan pldra bukkantam csupn, amikor a klasszikus szrnyeteg - a bestilis ellensg - szerepben tallkozunk vele. A Nagy Kroly-mondakr egyik epizdjrl van sz, amit az albbiakban rdemesnek vlek teljes terjedelemben idzni, jobb hjn a sajt fordtsomban, Thomas Bulfinch nyomn. Olvasim gy egyrszt kpet alkothatnak rla, milyen lgkrt raszt egy igazi lovagrege (nem egszen olyat, mint manapsg egy jl-rosszul sszefrcelt fantasy-regny), msrszt arrl is rteslnek, hogy a griffmadr sokkal btrabb s ersebb az risnl.
Ami igazn minden szerepjtkos szmra hasznos tudnival.


11. Rnaud lovag griffkalandjrl

Az erdben lovagolvn klns zajok tttk meg a flket, s Rnaud lovag, miutn megnyugtatta a hlgyet, elindult arrafel, amerrl hallatszottak. Hamarosan egy rist pillantott meg, aki szrny bunkt markolszva llt egy barlang stt boltve alatt, s oly csfsgos brzata volt, hogy ltvnytl a legvakmerbb lleknek is inba szllt volna a btorsga. A barlang bejrata mell egy nstny griffmadr volt lelncolva. A flelmetes madarat, az rissal egytt, egy csodlatos paripa rizetre lltottk ide, amely hajdan Argalia2 htaslova volt. Ez a jeles csatamn varzservel volt eltelve: kitartsban, gyorsasgban, szpsgben nem akadt prja a fld sznn, s kznsges ltrsai trendjt - a fvet s a zabot - mlysgesen megvetvn, csak tiszta levegvel lt. Rabicannak hvtk.
A csodaparipa, miutn a vitz Ferrau lovag levgta gazdjt, Argalit, szabadsgban tallta magt, s visszatrt a barlangba, ahol az istllja volt, az ris s a griff ber strzsasga alatt. Mikor Rnaud lovag kzelebb rt, az ris rtmadott a bunkjval. Rnaud kivdte az ris csapst, s oly rettent kardvgssal vlaszolt r, amely bizonnyal vget vetett volna a viadalnak, ha az ris irhja nem lett volna a szarunl is kemnyebb. gy azonban az ris, sebhedetten br, de el tudott meneklni, s kzben eloldozta lncrl a griffet. Ez a szrnyeteg madr a levegbe emelkedett, s innen csapott le Rnaud lovagra, aki, kihasznlvn az alkalmat, slyos sebet ejtett rajta egy hatalmas tssel. m a griffnek mg maradt ereje egy jabb fordulra, majd mg jabbra s mg jabbra. Rnaud lovag, ahogyan erejtl tellett, hrtotta a tmadsait, mikzben a hlgy reszketve llott a kzelben, az dz vetlkedst figyelvn.
A harc egyre folytatdott, s az j kzeledte mg borzalmasabb tette, amikor Rnaud lovag, gyngltt rezvn, egy ktsgbeesett cselfogssal megksrelte bevgezni. A fldre bukott, mintha sebeinek fjdalma gyrte volna le, s midn a griffmadr kzelebb jtt hozz, olyan csapst mrt r, mely fl szrnyt lehastotta. A fenevad, noha mr ertlenedett, megragadta t a karmaival, melyek keresztlvjtak vaslemezen s sodronyingen; Rnaud lovag azonban vgs elkeseredssel dfte bel a kardjt, s imgyen vgl sikerlt elpuszttania.
Ezutn Rnaud lovag belpett a barlangba, s ott tallta a csodlatos lovat, flnyergelve s flszerszmozva. Mer sznfekete volt, kivve egy csillag alak fehr foltot a homlokn; tovbb fehr volt mg az egyik hts lbaszra is. Gyorsasgban egyetlen ms l sem vetekedhetett vele a vilgon, mbtor er tern a msodik helyre szorult Bayard3 mgtt. Rnaud lovag pedig fellt Rabicanra, s kilptetett vele a barlangbl.


12. A griffek varzserej karmairl

A rettenthetetlen Rnaud lovag nem trtnelmi szemly, csupn a regnyes klti kpzelet szltte. Nagy Kroly bajnokainak viszont a valsgban is alkalmuk volt megcsodlni egy griffmadarat, ha nem is lve s nem is egszben. A frank csszrnak Harun ar-Rasid kalifa kldtt ajndkba egy igazi griffkarmot, amit a St. Denis-i aptsg templomban fggesztettek ki, s mg szzadok mltn is csodjra jrtak az emberek, mg a nagy francia forradalom viharai el nem sprtk.
A szerencstlen sors II. Lajos magyar kirly zvegynek, Habsburg Mrinak is birtokban volt egy griffkarom. Amg a hzassga tartott, alattvali sok csfsgot sszehordtak knnyelm, csapodr termszetrl; ksbbi letvel megcfolta ezeket a rosszhiszem pletykkat. Miutn Lajos kirly elesett Mohcsnl, nem ment jra frjhez, br mg virul ifjsgt lte. Csaldja kvnsgnak engedelmeskedve elkltztt az orszgbl, Nmetalfld kormnyznje lett, s holta napjig blcs, jzan beltssal vezette a rbzott tartomnyt. Udvarban a kor szoksainak megfelelen ritkasgmzeumot is berendezett; ebben riztk a nevezetes ereklyt. Nem kisebb szemly emlkezik meg rla, mint Walter Gropius, a holland jogtuds, aki a tulajdon szemvel ltta. Hogy az zvegy kirlyn Magyarorszgrl hozta-e magval, vagy mshonnan tett szert r, azt nem kzli; maga a karom pedig veszendbe ment a szzad msodik felben, a nmetalfldi szabadsgharc zrzavaraiban.
Msutt is riztek griffkarmokat Eurpban, s egyesek lltlag mregtl vd varzsert tulajdontottak nekik. A nphit szerint a ragadozmadr levgott lba, ha az asztalon tartjk, valban megragadja s felbortja a mrgezett telt-italt tartalmaz tlakat, poharakat. Ez azonban a vrcsk, lyvek, slymok lbra vonatkozik; a knyknyi griffkarom kiss ormtlan lenne ilyen feladatra. Igaz, alkalmanknt ivkupkat is faragtak belle, esetleg olyasfle hts megfontolsbl, htha kzmbstik bverejkkel az italban lappang mrget; gygyszati clokra azonban inkbb a grifftollakat alkalmaztk. Ezekrl az a hr jrta, hogy borba kevert rlemnyk visszaadja a vakok szeme vilgt. Nem is maradt rnk egy sem, mindet felhrbltk a gygyulsra vgyk.
A karmok hasznostsnak viszont gy tnik, gymlcszbb mdjai is voltak. Elvgre mi rtelme lenne egy mregtl v varzsszert templomban kiakasztani vagy mzeumban mutogatni? A jl rteslt kzpkori ember a mrgek ellen unikornisszarvval s bezorkvel vdekezett, ha dsgazdag volt; kgyszarvval s bkakvel, ha csupn jmd; a szegnyeket meg gyse akarta senki megmrgezni, legfeljebb a gyomruk korgsa knozta ket. A griffkaromban inkbb uralkodi talizmnt lthattak, a mitikus llatszrny szimbolikjval sszhangban; ksbb pedig, a renesznsz szellemi erjedsnek korban, egyszer kurizumot.
No de ha a karmok lteztek, akkor az ket visel lnynek is lteznie kellett valahol! A kzpkori felfogs, amely mindig nehezen tett klnbsget jelkp s valsg kztt, cseppet sem ktelkedett ebben, s tnyknt fogadta el a krniksok kincsrz griffmadarait. Felttlenl knyelmesebb megolds volt, mint a modern tudsok akadkoskodsa, akik manapsg vge-hossza nincs civdsokba bonyoldnak azon, hogy Nagy Kroly s Magyarorszgi Mria griffkarmait bivaly-, blny- vagy rinocrosz-szarvbl mesterkedte-e ssze az gyes kez hamist.


13. A griffek utn kutat utazkrl

Fzzk tovbb az elz fejezet vgn felrppentett gondolatot! Ha a griffmadr ltezik, brmilyen tvoli tjon is, akkor felttlenl lennie kell egy-kt messzire vetdtt utaznak, aki a sajt szemvel ltott legalbb egy l pldnyt, s hitelesebb tanbizonysggal tud szolglni rla akrhny ktes rtk griffkaromnl. Volt ilyen utaz?
Akadt.
Sir John Mandeville a kvetkezket rja Baktrirl szl tirajzban:

Ebben az orszgban rengeteg a griffmadr, szmosabbak, mint brmi ms vidken. Egyes emberek azt mondjk, hogy a testk fell sast, alul pedig oroszlnt formz; s igazat szlnak, mert valban ilyen alakak. mde a griff testileg nagyobb s ersebb nyolc oroszlnnl, ha a mifelnk ismert oroszlnokat vesszk; s nagyobb s ersebb szz sasnl, ha a nlunk honos sasokkal vetjk ssze. Mert a fszkre repl griff knnyszerrel elragadja a felszerszmozott lovat az trl, vagy a jromba fogott krprt a szntfldrl. Ugyanis a lbn olyan hossz, nagy s hatalmas karmai vannak, mint egy kr-, marha- vagy bivalyszarv, gyhogy azon a vidken az emberek ivtlkket csinlnak bellk. Ami pedig a bordikat s a szrnyvket illeti, azokbl ers jakat ksztenek, hogy nylvesszket ljenek ki velk.

(Sir John Mandeville utazsai, XXIX.; a szerz fordtsa)

Meggyz, nylt, egyenes beszd. Csak az a kr, hogy Sir John Mandeville - noha a srkvt lltlag mig mutogatjk - sohasem ltezett. Hres-hrhedt Utazsait egy Jean de Bourgogne nev lige-i orvos kompillta ssze a XIV. szzad derekn, aki kzpkori viszonylatban valban vilgltott embernek szmtott, de Baktrinak mg a krnykn sem jrt soha.
Vegynk egy msik forrst; ez rgibb is, hitelesebb is. Benjamin de Tudela a XII. szzad vilgutazja volt, szefrd zsid, aki elzarndokolt keleti hittestvreihez, s mvben csupa olyasmit r le, amit sajt szemvel ltott vagy megbzhat tank szmoltak be rla.

A knai tenger mindig viharos. Nha olyan dhsen tombol rajta a vihar, hogy a hajk nem tudnak elrejutni, s hajtrs vagy hhall fenyegeti a legnysget. Ilyenkor a tapasztalt tengerszek a kvetkez fogshoz folyamodnak: a hajn lev birkatmlket felfjjk s lgmentesen elzrjk. A vgveszly pillanatban kardot ktnek, s ki-ki a maga tmljvel vzbe ugrik. A tml fenn lebeg a vzen, a tengersz alul belekapaszkodik. A levegben llandan kvlyg griffmadarak szreveszik a tmlt, birknak nzik, lecsapnak r, karmuk kz kapjk, s elreplnek vele a szrazfldre. Ott valahol leteszik, s hozzkezdennek a lakomhoz, m a matrz kardot rnt, s a griffmadarat ledfi.

(Tudelai Benjmin utazsai; Rth-Vgh Istvn fordtsa)

Ezt a beszmolt mr a kzpkori tudsok is hazug tengerszmesnek tartottk, amivel a trfs kedv keleti hajsok bolondtottk el a hiszkeny zsidt. Elvgre ki hallott mr olyat, hogy egy kznsges matrz egyetlen kardcsapssal letertsen egy griffmadarat? Idzzk emlkezetnkbe Rnaud lovag kzdelmes viadalt a csodapariprt, s be kell ltnunk: a kifogs alapos.
Vgs mentsvrunk a hres XIII. szzadi vilgjr, Marco Polo marad. Neki a kzpkorban elg rossz hrt kltttk, mert mindenfle ostobasgot hordott ssze papirospnzekrl s lnggal g kvekrl, a modern tudomny azonban a fejlds fnyben rehabilitlta. Ha van valaki, akitl elvrhatjuk, hogy szabatosan s tnyszeren tisztzza a griffmadr-krdst, akkor az.
Nos, keleti utazsai sorn Marco Polo is hallott a griffekrl, mbtor nem Szktiban, Indiban vagy Baktriban. Az rteslsei egy egszen j helysznt kapcsolnak be vizsgldsaink krbe: Madagaszkr szigett.

Most pedig hallgassatok meg egy csodlatos dolgot! Tudjtok meg, hogy akik mgis elvetdtek a mg dlebbre fekv nagyszm szigetekre, melyeket a hajk az ers tengerram miatt sajt jszntukbl mr nem ltogatnak, azt beszlik, hogy arra tallhatk a rettent griffmadarak, helyesebben: dl fell szllva ott bizonyos vszakokban megjelennek.

(Marco Polo utazsai, III. 33.; Vajda Endre fordtsa)

Marco Polo igen krltekinten lt munkhoz. Elszr is megvizsgl egy kilencven arasz hossz madrtollat, amelynek szras rsznek kt tenyr a kerlete. Ezutn aprra kifaggatja a kt knai klntmny visszatrt tagjait, akiket a nagykn madagaszkri felderttra kldtt. rteslseit sszeveti, mrlegeli, levonja bellk a kvetkeztetst, s tletet mond.
Egyszer s mindenkorra leszmol a sasfej s oroszlntest meseszrnyek babonjval, s hatrozottan kijelenti, hogy a titokzatos madagaszkri llat nem griff, hanem rkmadr.
Ja krem. gy mr mindjrt ms.


14. A valsgosan val griffekrl

Ahogy a szzadok horizontjn egyre ersebb fnnyel derengett a rci prja, a konklzi levonsa mind inkbb elkerlhetetlenn vlt. Magyar rszrl ezt a tuds Szentivnyi Mrton tette meg a XVII. szzad vge fel, amikor Curiosa et selectiora (rdekes s vlogatott rsok) cm mvben mellz minden b lre eresztett okfejtst, s sommsan gy fogalmaz:

A griffnek azt tulajdontjk, hogy mells rszk, fejk, csrk, szrnyuk s els lbuk sas, hts rszk pedig oroszln, s gy ngylb madarak. De ilyenfle griffek nincsenek a fldkereksgen s a griffek egyetlen lerja sem ltta sajt szemvel valaha is ezt az llatot.

(Rapaics Rajmund fordtsa)

Igen m, csakhogy a kortrs Apczai Csere Jnos, aki ugyanennek a felvilgosult termszettudomnyos felfogsnak a harcos kpviselje volt, a maga nhny vvel korbban kiadott Magyar Encyclopaedijban egyltaln nem tagadja a griffmadr ltezst, ellenttben a fnixszel, a sellvel s egyb kzpkori csodabogarakkal! Igaz, meglehetsen kurta s meghkkent lerst ad rla: „A grif a knya neme fle kegyetlen s ragadoz madr”. Oroszlntestrl, ngy lbrl, plne kincsek rzsrl sz sem esik.
Mi lehet ennek a magyarzata?
Minden legenda mlyn megbvik egy szemernyi igazsg. A szimbolikus-mitologikus kpzetek vagy valami konkrt valsgmag krl kristlyosodnak ki, vagy ha mgsem, utlag keresnek ilyet maguknak.
Az antik hagyomnyban a sok sztereotip grifflers kztt rnk maradt egy olyan is, amelyik szembeszken kilg a sorbl. Nagy Sndor fiktv levelrl van sz, amit lltlag neveljhez, Arisztotelszhez intzett indiai hadjratrl, m valjban ks csszrkori szerkesztmny, s tbb mint flezer vvel a makedn hdt halla utn keletkezett. A tvoli orszg egzotikus termszeti szpsgt taglal rszek ettl fggetlenl dbbenetesen megkapak s letszerek; az rs httert ktsgkvl szemlyesen tlt lmny adja, ha nem is Nagy Sndor.

Hajnaltjt keselyfle madarak rkeztek; vrhenyes volt a sznk, lbaik s csrk fekete; bennnket nem bntottak; de elleptk az egsz tpartot, s a vzbl kirncigltk a halakat s az angolnkat, s megettk; minket nem tmadtak meg, mi sem ket.

(India csodi, Rvay Jzsef fordtsa)

A beszmol mr-mr etolgiai precizitssal adja vissza az indiai fakkesely klsejt s viselkedst. Ez a hatalmas madr valban flelmetes megjelens, hiszen szrnynak fesztvolsga a 2.6 mtert is elrheti! Radsul elterjedsi terlete a rgi idkben nagyjbl lefedte mindazon rgikat, ahol a griffmadr legendja szrba szkkent s kivirgzott. (Valaha haznkban is honos volt.) Lovakat ugyan nem br elragadni, de kiscsikkat igen - br pp elg knnyebb prdt tall magnak, s mint az antik lers tanstja, egyltaln nem agresszv termszet -, fszke vdelmben pedig az emberrel is habozs nlkl szembeszll. A hegyvidkeken mg a kzelmltban is gyermekrabl hrt kltttk, s ahol tudtk, irtottk - ami nagy mrtkben hozzjrult vszes megritkulshoz. Az llatrendszertanban is griffmadr a hivatalos neve (Gyps fulvus fulvescens).
A fakkesely persze mgoly impozns jszg ltre is elg szerny valsgmorzsa a griff alakja kr szvdtt legendagub mlyn. De ne legynk igazsgtalanok a kzpkor emberhez! Amikor a griffmadr ltrl vagy nemltrl vitzott, mg a „ktes hitel szrnyek” kz tartozott egy sor olyan flig-mitikus lny is, mint a monoceros vagy camelopardalis; mrpedig ma senki sem vonja ktsgbe, hogy az orrszarv s a zsirf ltez llatok. Helytelenl tennnk, ha sommsan lesjt vlemnyt alkotnnk szellemi kpessgeirl, csak mert a maga mdjn rtelmezte a krnyez vilgot. A legnagyobb tanulsg, amire a kultrtrtnet tant, hogy minden jelensget sajt kornak mrcjvel kell mrnnk, a hamis racionalizmus ggjtl mentesen.
Elvgre az a bizonyos hajnalpr, amit e fejezet elejn flidztem, az gretes pirkadat utn a vilgtrtnelem legszrnybb vrfrdibe vrsltt t.


15. Appendix: A hippogriffrl

A griffmadrral ellenttben a hippogriff ltezsben soha senki nem hitt egyetlen pillanatra sem. Kezdettl fogva klti konstrukci volt; eredett egy potikus antik hasonlatrl veszi.
Az kori szerzk a griffmadr flelmetes erejt gyakran rzkeltettk azzal a pldzattal, hogy erfeszts nlkl a levegbe br ragadni egy lovat. Ebbl a folyamatosan ismtelgetett toposzbl aztn kifejldtt az az elkpzels, hogy a l a griff kedvenc zskmnya. Megokolst utlag kreltak hozz, a „gombhoz a kabtot” elv alapjn. Egyesek gy vltk, a griff nyencfalatnak tartja a lhst; msok szerint sztns gylletet rez a l irnt; ad absurdum fltkeny r, mert az istenek s az emberek gyakrabban hasznljk htasnak s igavonnak, mint t. A kt llat - a mitikus s a valsgos - kibkthetetlen ellensgeskedse mindenesetre a ks kztrsasgkorra kzmondsoss vlt.
Ezt a kzhelyet hasznlta ki a nagy rmai klt, Vergilius Nyolcadik Eklogjban, amikor a lehetetlen dolog, a kptelensg rzkeltetsre keresett kifejez hasonlatot.

Prja a lnak eknt griff lesz, az ebekkel a flnk
z pedig egy forrshoz fog mg jrni idvel...

(Eclogae VIII. 27-28.; Lakatos Istvn fordtsa)

Amivel a versben megszlaltatott psztor azt akarja mondani, hogy szerelmesnek elprtolsa ppoly lehetetlensg, mintha a griffmadr lval prosodna ssze, vagy az z egy forrshoz jrna inni a vadszkutykkal. Egybknt fleg nmagt igyekszik nyugtatgatni, a sajnlatos helyzet ugyanis az, hogy a szp Nysa kzben javban lelkezik a vetlytrssal. (Az eklogban szerepl msik psztor is hasonl gondokkal kzd, azonban panaszkods helyett konstruktvabb megoldst vlaszt: szerelmi varzzsal hazabvli a vrosba szktt kedvest.)

A tmr s tall vergiliusi hasonlat - iungentur iam grypes equis - csakhamar kiemelkedett az ekloga kereteibl, s szlligv vlt; akkor szoktk citlni, ha klnsen hangslyozni akartk valaminek a kptelensgt. Tbb mint ezer v mlva megakadt rajta a szeme egy msik kltnek, Lodovico Ariostnak, aki a bizarr tletek nagy kedvelje volt. Gondolt egyet, s elhatrozta, hogy szavn fogja Vergiliust. Fmvben, Az eszeveszett Orlando (Orlando Furioso) cm lovagi eposzban fellptette azt a ktszeresen hibrid keverklnyt - a hippogriffet -, amely a griffmadr s a l kzmondsosan lehetetlen nszbl szletett.
Nem volt kprzat mve paripja,
valdi griff s kanca keverke,
apai volt a tollazata, szrnya,
els pr lba, a feje, a kpe;
egyb testrszeiben az anyra
ttt, gy szolglt hippogriff nevre;
a Rifei hegyekbe jnnek olykor,
a jgtenger krnyki tvolokbl.

(Az eszeveszett Orlando IV. 18.; Simon Gyula fordtsa)

Mint lthatjuk, Ariosto megelgszik a sz szerint formabont tlettel, egyebekben megmarad a tradicionlis griffmadr-kpnl. A hippogriff nem termszetfltti lny, csak egy ritka llat, amely az Urlbl (a „Rifei hegyekbl”) szrmazik, s szerepkre is hagyomnyos: makrancos htasknt szolglja a bajvv hsket. Els felbukkansakor egy reg varzslt hordoz a htn; ezt termszetesen csakhamar legyzik s kiraboljk, hogy az eposz htralv rszben a httrbl rmnykodjon a fszereplk ellen. (Akiket egybknt szvbl szeret, csupn a hadakozs veszedelmeitl akarja megvni ket.) Ksbbi gazdi Bradamante, a gynyr lovaghlgy; majd az szerelmese, Roger; vgl az angol kirlyfi, Astulf - valamennyien Nagy Kroly bajnokai.
A hippogriffet kizrlag varzserej kantrral lehet flszerszmozni, klnben teljesen irnythatatlan: oda viszi a lovast, ahol ppen kedve tmad krlnzni. Ez szmtalan bonyodalmat okoz a trtnet sorn, tbbek kztt meghistja az egyms utn epeked Bradamante s Roger rgta esedkes viszontltst. Amg a kantr rajta van, a hippogriff btran tmogatja Rogert a flelmetes tengeri szrny, az orka elleni kzdelemben; mihelyt azonban vletlenl lehullik rla, tstnt fakpnl hagyja. Legjobban Astulf tudja betrni, akivel - mint lthattuk - elbb felrpl a fldi paradicsomba, majd gyzelemre segti a szaracn hadak ellen. A csata utn Astulf hsge jutalmul leveszi rla a kantrt, a nyerget, s szabadon bocstja - hadd szrnyaljon tovbb bszkn s dicssggel a vilg boltozatn, amerre csak szilaj, fkezhetetlen lelke hajtja...



VGE

Jegyzetek


1 Pontosabban mondva a Napisten birodalmba, a lthatr legszlre. Az eddig kifejtettek fnyben be kell ltnunk, hogy elkpzelse tkletesen logikus volt; a makedn hdt - vagy mg inkbb nevelje s tudomnyos tancsadja, a hres Arisztotelsz - igen tjkozott lehetett griffmadr-gyekben.

2 A kathji, azaz knai csszr fia, akit atyja Angelica hgval egyetemben a keresztnysg megdntsre kldtt Eurpba. E clbl a csodalovon kvl egy varzslndzst is adott neki, amely mindent a fldre dnttt, amit a hegye megrintett. Angelica egy varzsgyrvel volt flszerelve, amely az ujjra hzva vdelmet nyjtott minden ellensges bbjjal szemben, ha pedig a szjba vette, lthatatlann vlt.

3 Rnaud sajt halhatatlan csodalova, korbban a hres Galliai Amadis lovag. Prviadalban nyerte el; ti. magval a lval kellett megverekednie, mert Amadis akkor mr nem lt. Trtnetnk idpontjban Bayard nincs a gazdjval, mivel Gradasso kirly annyira htozott r, hogy hbort indtott miatta Nagy Kroly ellen, s elfoglalta az egsz birodalmt.

 
Chat
Csevegj msokkal,ha van kedved.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Men 2
 
Id & Dtum
 
dvzllek
 
Nvnapok
 
Linkek (1)
 

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal