Az unikornis
Író:Aciv 2004.10.23. 22:17
unikornis vagy egyszarvú, ebből fő jellegzetessége különösebb agyi megerőltetés nélkül kitalálható. Nevét a homlokán viselt (egyenesen csavart) szarvról kapta. Az egyik legerősebb teremtmény a jó szolgálatában (ekkor fehér színű, létezik feketében is a gonosz párja) Reprodukciója alacsony, majd minden történet a kihalás szélén álló fajról szól. Nagyon ritkán találkozni vele, csak a kiválasztottak (Elfek, Erdőmesterek, Démon Lordok,stb.) tudják merre járnak, itató helye közelében kapható lencsevégre. Szarvának és vérének varázslatos tulajdonságait természetesen csak a sötét oldal hasznosítja :) ...
Unikornisok - Egyszarvúak
Soha nem láttam ezt az állatot és sosem is fogom valószínűleg. Ez az állat a sosem létező, de örök mitologikus teremtmények közé tartozik amelyek a dinoszauruszoknál idősebbek és ugyanolyan népszerűek. Picit furcsa lesz hát tőlem ha a következőkben úgy beszélek az egyszarvúakról mintha napjainkban élő erdei vad lenne. Dehát ezen senki sem csodálkozik aki szintén rajong a mesék világáért és a fejét teszi rá hogy jobb mint ez a zord, kiábrándító valóság. A mese - amelynek az unikornis is törzsgyökeres lakója - manapság szerteágazott akár egy szép, hatalmas deltatorkolat és a legkülönbözőbb műfajai léteznek. Ezek közül bizton állíthatom hogy nem egy eléggé elfajult, elferdült, szolgája lett a modern ember agresszivitásának, unalmas időcséplésének. A pénz mindent megront. Szerintem itt halnak meg a mítoszaink, legendáink és regéink.
Az egyszarvúakért leginkább azért rajongok mert mint mitológiai lény ugyanakkora karriert futott be, mint a Sárkány és legendája szó szerint vele egyidős. Bizonyára már az ősember is elcsodálkozott az északi utakról jövő, hatalmas, furcsa agyarakon és elképzelte hogy ugyan már hogy nézhet ki egy ilyen állat. Nem is csoda, hisz itt is érvényesül az örökérvényű szabály: Minden legendának valós alapja van. Az unikornis szarva nem patástól hanem egy cetfélétől származik. Egyébként még ma is vitatkoznak a biológusok(!!!) arról, hogy miféle célt szolgálhat e különös agyar, az agyar amely valóban létezett. Ez hát a valós alap, amely köré mindenféle gyönyörű és érdekes dolgot kitaláltak. Ahogy legendája nőttön nőtt egyre több képességet birtokolt akár a sárkány. No de ne vágjunk az események elébe, következzen először egy kis történeti áttekintés:
- A már említett bibliai forrás ahol a Próféták Könyvében említik meg legelőször. Ezután még többször is felbukkan különböző álomfejtésekben és látomásokban, de már a Biblián kívüli szent iratokban.
- A görög mitológiában Zeuszt gyermekkorában egy Amalthea nevezetű nőstény kecske szoptatta, akinek a kis istenke játék közbe véletlenül letörte az egyik szarvát, ebből lett a bőségszaru. Az immáron egyszarvúvá lett kecskét később megnyúzta és bőréből elkészítette a városokat védelmező pajzsot.
- Az unikornis klasszikus kora a középkor amikor szarváról azt hitték hogy semlegesíti a mérgeket. Ekkor keletkeztek a legszebb legendák. Az unikornis létezése nyilvános tény volt, alakja szorosan össefonódott a művészetekkel és a kereszténység szimbólikájával.
- A legenda realizálódik a reneszánszban. Immáron csak vizi unikornisok léteznek, hasonlatosak a horoszkóp bak-ábráihoz. A térképeken még a barokkban is ábrázolják tengeri kígyó és leviathán társaságában.
- A felfedezések kora. A legendák hanyatlanak, de a periférián még virágkorukat élik. Az unikornisszarv egyfajta státusszimbólummá válik, miután a babona hamis voltára fény derül.
- Racionalizmus: Mindent megtesznek azért, hogy a sötét középkor örökségét mindörökre eltöröljék az ember emlékezetéből. A virágzó természettudomyányok vetélytársat támasztanak a régi hagyományos mesevilágnak.A dinoszaurusz legendája jó időre háttérbe szorítják a régi, hagyományos karaktereket,
- Valami bibi van. A fejlődésbe vetett optimizmus megtörik. A búvópatak újra a felszínre tör. Ám az unikornis immár csak egy mesebeli teremtmény amely minden írónak és költőnek rendelkezésére áll.
- Megérkeztünk az ezredfordulóba. A dolgok egyre bizonytalanabbakká, bonyolultabbá válnak. Az új írónemzedéknek az angol kultúrdominancia hatása alatt eléggé megkérdőjelezhető a szellemi aktívitása. A régi, mesebeli karakterek népszerűbbek mint valaha, a dinoszauruszok népszerűsége csökken.
|